Учебна 2024/2025 г.

Иновационен лагер за генериране на идеи на JA Bulgaria

СУ“ Васил Левски“, Карлово отново имаше свои представители Иновационния лагер за генериране на идеи на JA Bulgaria. Това бяха учениците от XI а клас – Ангел Костадинов, Анжела Русева, Надежда Даскалова, Симона Цачева и Стилиян Крислов, с ръководител Спаска Бистрашка. Лагерът на JA Bulgaria се провежда в рамките на програма „Учебна компания“ и целта му е да запознае младежите с предимствата на предприемаческото мислене и да помогне на учебните компании в началото на тяхната дейност да генерират и защитят своята бизнес идея. Бяха формирани 12 екипа от ученици от различни градове. За кратко време участниците трябваше да изградят екип, да създадат и представят идея за бизнес в едно от четирите направления: зелено предприемачество и кръгова икономика, технологично предприемачество, култура и туризъм, храна. В нелеката задача учениците бяха подкрепяни от бизнес ментори. Представителите на СУ „Васил Левски“ приеха смело предизвикателството и проявиха активност, инициатива и креативност в работата със своите екипи. Екипът, в чийто състав беше Анжела Русева, представи интересна бизнес идея за опазване на биологичното разнообразие. Идеята и представянето на екипа получиха одобрението на журито и достойно заеха второто място.

Мениджър за един ден

На 24 октомври се състоя 22-рото издание на националната инициатива „Мениджър за един ден“, организирана от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria). Над 1200 младежи от цялата страна получиха възможността да заемат лидерски позиции в динамични компании, организации и институции. СУ „Васил Левски“ беше единственото училище в община Карлово, което с участието на ученици и като домакин, стана част от тази най-значима и мащабна образователна инициативата за кариерно ориентиране в България.
20 ученици от СУ „Васил Левски“ бяха избрани да заемат различни позиции на 24.10.2024 г. в училището. Ръководството на училището поеха Веселина Чонкова от XII a клас – директор, Кайра Разградлиева /XI a/ – заместник-директор по учебната дейност Петя Попова /XI б/ – заместник-директор по административно-стопанската дейност. Илияна Захарлиева /IX а/, Симона Ненкова /XI в/ и Хариклия Буджури /XI в/ влязоха в ролята на учители в начален етап на основното образование. Анна-Мария Враджева /XI a/, Стилиян Крислов /XI a/ и Християна Шикова /X а/ пожелаха да застанат пред картата в позицията на учители по география и икономика. Стилиян Крислов избра да бъде и учител по ФВС. Учители по информатика и ИТ бяха Мануел Мутавчийски, Петър Михайлов и Стилиян Колев от XI в клас. А учениците от VI клас Деница Чивчибашиева /VI б/, Криста Денкова /VI б/, Екатерина Дамбулова /VI в/, Никол Иванова /VI в/, Радослав Китенски /VI в/, Васил Каргов /VI г/, Никола Ненов /VI г/ и Борислав Атанасов /VI г/ избраха ролята на учители по история и цивилизации.
Денят беше изпълнен с много емоции за всички – за тези, които гласуваха доверие на своите ученици, за „новоназначените“ директор, заместник-директори и учители и най-вече за учениците от класовете, в които тези млади хора проведоха своите часове.
Г-жа Каралова, директор на СУ „Васил Левски“, връчи сертификатите и благодари на участниците.
В ролята на репортери бяха Гергана Матева, Ивона Големджийска и Стела Трифонова от XI a клас.
Учениците от XI б клас – Алпай Даулджиев и Симона Чернева, заеха ръководни позиции в Община Карлово.

Уъркшоп по дизайн мислене

Екип „Adaptive Educationers“ от СУ „Васил Левски“, Карлово представи училището на поредния регионален уъркшоп по дизайн мислене, организиран от фондация „Образование 5.0“. На 19 октомври близо 120 души – ученици, учители и ментори – се включиха в събитието, чийто домакин бе Висшето училище по застраховане и финанси.
Уъркшопът бе открит от заместник-ректора на ВУЗФ доц. д-р Джеймс Йоловски и г-н Васил Господинов, регионален мениджър за регион София в Банка ДСК.
Акцент в програмата на обучението бе презентацията на г-н Евгени Марков, мениджър ,,Младежки сегмент” в Банка ДСК, който запозна аудиторията с последните технологични решения, предлагани от банката – от удобните дигитални плащания до възможностите за инвестиране.
В надпреварата за иновативни идеи се включиха 23 отбора от София, Мездра, Враца, Карлово и Копривщица, които търсиха решения на идентифицирани от тях проблеми, свързани с опазването на околната среда, включването на уязвими групи, образованието и дигиталното управление на финансите.
Преминавайки през процеса на дизайн мислене, отборите имаха възможност да се консултират за своите решения с ментори – служители от Банка ДСК и студенти от ВУЗФ.
Екипът от Карлово – Евгения Абрашева, Иванета Станоева, Илияна Захарлиева от IX. а клас и Ивона-Мария Колева от IX. б клас, с ръководител Спаска Бистрашка, разработи и представи интересна идея за приложение, което мотивира и улеснява учениците в процеса на учене.