Ден на eвропейските автори – 2024 г.

Снимката е линк към галерия

Днес е Денят на европейските автори. На 25 март 2024 г. инициативата се провежда едновременно в училища, библиотеки и книжарници в 40 страни. Всяка организация е регистрирала предварително своето събитие – среща с автор, преводач, издател, споделяне на любими произведения или друга дейност, насочена към насърчаване на четенето.

През тази година СУ „Васил Левски“ отново участва в Деня на европейските автори с интересна среща. През 2023 г. прокарахме мост между литературата и театъра с помощта на Зоя Станкова, автор на документална проза, но също читалищен и театрален деец. Срещата с д-р Ирина Балева днес показа, че творчеството може да бъде съвместено дори с една от най-сложните и отговорни професии – лекарската. Преди месец д-р Балева представи пред карловска публика втората си стихосбирка – „Равновесие“, а днес запозна ученици и учители с произведения, включени в книгата, разказа за вдъхновенията и трудностите по пътя си и отговори на въпроси за писането и практиката си. Деветокласниците, участници в срещата, представиха информация за български писатели и поети – от Възраждането до наши дни – които са упражнявали хуманното занятие на лекаря. Накрая отправиха пожелание към д-р Балева за дълъг и успешен творчески и професионален път и благодариха с думи и цветя за гостуването.

УЧЕНИЦИ ОТ СУ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ“ КАРЛОВО ПРИПОМНЯТ КОЙ Е ПЕШО РАДОЕВ

Снимката е линк към видео

В предаването на ПБ Новинар „Карловски сказания разговаряме с Преслава Маркова и Моника Медньова от 11 А клас в СУ „Васил Левски“. Днес темата е за Пешо Радоев. Кой е Пешо Радоев и защо заслужава да бъде помнен и за него да се говори?

Карловецът Пешо Радоев е бил учител по гимнастика и е един от пионерите на балетното изкуство у нас след 1908 г., които подпомагат балетните прояви в първите оперни спектакли. Артист с голяма вътрешна енергия и неистов стремеж към новото изкуство, човек с много широки интереси. Според Виолета Консулова(автор на книгата „История на българския балет) неговата широта в творческата реализация издава своеобразни качества на ренесансова личност, чието признание днес се отразява в сбъдването на най-съкровените му мечти. Делото на Пешо Радоев за българската култура може да бъде да бъде измерено с дейността на Жан-Жорж Новер – френски балетмайстор, който остава в историята като най-големия реформатор и теоретик на хореографското изкуство.

Пешо Иванов Радоев е роден в Карлово през 1876г.

Източник: ПБ Новинар