УЧЕНИКЪТ МИХАЕЛ ГЕНКОВ ПРИПОМНЯ КОЙ Е КАРЛОВЕЦЪТ ЛУЛЧО БОДУРОВ

Снимката е линк към видеото

Представяме ученикът от 11 А клас при СУ „Васил Левски“ Карлово Михаел Генков.

Той вече гостува при нас в подкаста „Карловски сказания“. Днешното предаване е посветено на Лулчо Бодуров. Кой е видният карловец, ще ни разкаже Михаел.

Лулчо Бодуров ще представя със заглавието на собствената му книга „Човек на двадесети век“. Той е един невероятен и нестандартен човек, гражданин на света, но и голям българин. Като виден строителен инженер, творенията му могат да бъдат открити по цялото земно кълбо, разказва Михаел.

Името му се прочува, когато изобретява и патентова спирална стълба от предварително напрегнат бетон.

Лулчо Бодуров се ражда в Карлово през далечната 1910. Потомък на рода Каравелови по майчина линия. Завършва първия випуск на Карловския техникум, сега познат като ПГ „Евлоги и Христо Георгиеви“. На 20 години вече в казарма, той влиза в Географския институт, където поема отговорността за 24 войници, с които извършват топографска и картографска дейност. След това продължава образованието си като строителен инженер в Чехия и Германия. Трябва да се отбележи, че следването му в университета не минава леко поради военно-политическата обстановка по това време. Но това не спира младия Лулчо. Напротив, мотивира го. „Аз и на камък роза ще посадя“, казва той, а това говори за неговия изключително борбен и непримирим характер, припомня още ученикът.

Източник: ПБ Новинар

Среща по Национална програма „Иновации в действие“

СУ „Васил Левски“ гр. Карлово, в качеството си на иновативно училище, посрещна на 17.04.2024 г. своите партньори по Национална програма „Иновации в действие“. 

Национална програма „Иновации в действие“ дава възможност за обмен на идеи и иновативни училищни практики чрез посещение на място на учители и ученици от иновативни и неиновативни училища-партньори от цялата страна. 

Основната цел на програмата е да се повиши качеството на образователния процес чрез увеличаване на интерактивността и активното участие на учениците посредством иновативни педагогически методи, както и чрез засилване употребата на дигитални средства и информационни технологии в обучението. Също така да се повишат интересът на учениците към ученето и творческата активност на учениците и педагозите. 

Тази година нашето иновативно партньорско училище е ОУ „Любен Каравелов“ – гр. Бургас, а другите две училища в групата са ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Сърнево, общ. Раднево и Трето основно училище „Димитър Благоев“ – гр. Шумен.
През трите дни на мобилността участниците имаха възможност да се опознаят, да научат подробности за иновациите във всяко от останалите училища, да споделят добър опит и работещи практики както по отношение на обучението, така и по отношение на организационни и административни въпроси. 

В първия ден гостите бяха посрещнати от директора на училището ни госпожа Мариана Манчева, зам.-директорите госпожа Росица Минчева, госпожа Мария Тодорова, госпожа Мария Василева и координатора на проекта госпожа Павлинка Стефанова. По-късно в STEM центъра на училището учители по информационни технологии запознаха гостите с иновациите в СУ „Васил Левски“. В представянето се включиха и колеги от начален етап с филма „Карлово на длан“ – виртуална разходка и открит урок с 4. клас в НМ „Васил Левски“, където госпожа Мария Юрукова и госпожа Пламена Москова, уредник от музея, по изключително интересен начин запознаха гостите с живота и делото на Апостола. Вечерта завърши с работна вечеря, по време на която в неформална среда учители и ученици дискутираха по различни проблеми, касаещи новостите в учебния процес. 

На втория ден гостите присъстваха в учебен час в ГЦОУД, 3. г клас на тема „Подводно приключение с LEGOEDUCATION”, в който учениците, водени от госпожа Веселина Цанкова, се справиха отлично с даденото им предизвикателство и изработиха подводница. Бяха използвани междупредметни връзки между следните учебни предмети: човекът и природата, компютърно моделиране и български език. Гостите продължиха към STEM центъра и наблюдаваха интердисциплинарен урок по човекът и природата и въведение в STEM и програмиране в 6. а клас. Госпожа Нели Христова, госпожа Антония Василева и госпожа Ирина Найденова организираха среща между здравословния начин на живот и съвременните технологии с техните будни ученици. Децата представиха презентации за най-често срещаните заболявания и травми на опорно-двигателния апарат, след това с помощта на Lego Spike Prime и MicroBit предложиха интересни решения за профилактика. След обяда участниците наблюдаваха и участваха в урок на ГЦОУДЗ 4. клас на госпожа Маргарита Тилева.  Урокът представи живота и делото на Христо Ботев. С презентация участниците разгледаха неговия учебник „Уроци за първите четири аритметически правила и за счетовете“. Сравниха Ботевата и съвременната математика и решиха една задача от неговия и една задача от нашия съвременен учебник. За награда имаше любима викторина от Wordwall 

Учениците от гостуващите училища бяха включени и в последния ден на обмена, когато всички партньори взеха участие в РОБОТилницата на госпожа Татяна Дечева, госпожа Румяна Куртева, госпожа Пенка Иванова и госпожа Мина Мишевска. Т.нар. „Роботилници“, в които ученици и учители сглобяваха, програмираха, решаваха задачи и се забавляваха заедно, включваха работа с Lego Spike Prime, Arduino, Microbit и „Класна стая по математика без тетрадка“.  

По време на престоя си гостите имаха също възможност да се разходят и да се запознаят с богатото културно-историческо наследство на Карлово. Екипите на училищата-партньори изказаха своите добри впечатления от нашето училище, учителите и учениците, както и от видяното в града ни.  

Срещата беше закрита от директора на СУ „Васил Левски“ госпожа Мариана Манчева и от координатора на проекта госпожа Павлинка Стефанова.  Мобилността продължава с посещение в ОУ „Любен Каравелов“ – гр. Бургас на 13 май 2024 г. 

23 април – Международен ден на книгата.

Снимката е линк към галерия

Домакините от Общинска библиотека „Д-р Иван Богоров“ и НЧ „Васил Левски 1861“ и петите класове от СУ „Васил Левски“ проведоха събитие на тема „Пролетни фолклорни празници“ – конкурс за презентация, викторина и маратон на четенето. Нашите талантливи деца!

ЗА ПЕТЪР КУНЧЕВ, БРАТ НА АПОСТОЛА НА СВОБОДАТА, ГОВОРИ НАДЕЖДА БАХЛОВА

Снимката е линк към видеото

Кой е бил Петър Кунчев, брат на Апостола на свободата? На този и други въпроси днес в предаването „Карловски сказания“ отговаря ученичката от 11 А клас при СУ „Васил Левски“ Надежда Бахлова. Тя споделя малко известни исторически факти за карловеца.

Разхождайки се преди доста време, се загледах в паметната плоча на Петър Кунчев, която се намира в началото на улица „Водопад“. След като попитах мои познати за нея, стигнах до заключението, че повечето не знаеха за нейното съществуване, както и не бяха много запознати със самата личност на Петър Кунчев освен очевидните неща. Въпреки абсолютната значимост на Апостола, е важно да не забравяме останалите рядко споменавани герои, каквито са и другите членове на Кунчевия род. Затова сметнах за нужно да разкажа за един от братята на Васил Левски, а именно Петър Кунчев, споделя Надежда.

Петър Кунчев води доста труден, но съдържателен живот. Още на 20 години се принуждава да напусне родния си град Карлово, защото отказва да плати военния данък „бедел“, плащан само от християнското българско мъжко население. По-късно, когато разбира за обесването на брат си, се заклева да отмъсти за него и да се посвети на борбата за свобода. През 1874 година, когато се завръща в Карлово, с моралната и материалната подкрепа на братовчед си Васил Караиванов, Петър минава Балкана, за да убие предателя на брат си, но бива разубеден. Следват няколко изключително трудни и бедни години за най-малкия брат. През 1876 година има сведения за неговото участие в четата на Ботев. Когато той умира и четата е разпусната, Петър Левски, както вече се нарича в чест на брат си, заедно с хаджи Костадин Димитров от Сливен тръгва към София. Там Петър е заловен, но успява да се измъкне.

Източник: ПБ Новинар

Националната историческа конференция „Личности и събития, повлияли на човешката история“

Вяра Цзин и Стоян Каламов, поздравени от директора на СУ „Васил Левски“ – г-жа Мариана Манчева, гр. Карлово за участието си в Националната историческа конференция „Личности и събития, повлияли на човешката история“. Вяра и Стоян създадоха комикс, който е посветен на Владо Черноземски.

КОЙ Е КАРЛОВЕЦЪТ ТЕОФАН РАЙНОВ? ГОВОРЯТ УЧЕНИЧКИТЕ РАЯ И ГАБРИЕЛА

Снимката е линк към видеото

В днешния подкаст „Карловски сказания“ на моите въпроси отговарят ученичките от 11 А клас на СУ „Васил Левски“ Карлово Рая Матеева и Габриела Койчева.
Кой е бил Теофан Райнов?

Най-великият разузнавател в новата история на България. Теофан Райнов няма равносилен от световни или филмови герои. Няма как да разгледаме целия му образ, но ние сме подбрали няколко по-важни момента от живота му.

Той получава предложението от един от големите българи адвокат Манол Иванов да стане двоен агент на османското разузнаване, за да може да предава български дейци на Османската империя. Приема да стане член на т. н. Черен кабинет, който е бил много сериозен, съставен в отговор на Първата легия и точно защото османското разузнаване било много силно, българското станало още по-силно и дълго време било неуловимо.

Наличието на абсолютната социална пожертвователност, която се допълва от още два важни факта – наличието на изключително остър комбинативен ум и ранната загуба на единственото му дете и на съпругата му, които го оставят вдовец и без наследство.

Теофан Райнов е карловец, син на Райно Попович – големият български реформатор на българското образование през Възраждането, чиито ученици са и Раковски и Богориди, Петър Берон и Левски, включително и Вазов, който е ходил да чете от библиотеката му. Изключително високо образован, знаел е над 8 езика, някои от които древни.

Източник: ПБ Новинар