Обучение на тема „Едютеймънт – философия и технология за развитие на уменията на XXI – век“

На 21.11.2024 г. бяха наградени участниците в конкурса философско есе . Първо място зае Станислава Бончева от 11.а клас; с второ място бе удостоена Цветомира Къдренова от 9.a клас; на трето място бе наградено есето на Елица Налбантова от 9.а клас

Национален музикален конкурс “Фолклорен изгрев”, Варна

От 15 до 17 ноември във Варна се проведе традиционният музикален конкурс „Фолклорен изгрев“. Във втора възрастова категория златен медал завоюва Анджелина Манолова от 6Г клас на СУ“Васил Левски“ Карлово.
Анджелина е носителка на награди и от други наши и международни конкурси.

 

Световният ден на философията

Днес е Световният ден на философията. Анна, Сияна и Елица от 11. в клас са авторите на дизайна на вестника „Философски вести“, с който учениците от СУ „Васил Левски“ – Карлово отбелязват празника. В него са поместени размисли на ученици от гимназиален етап, подбрани от учителя им по философия Надежда Докторова. В изданието можете да прочетете: философски въпроси, мисловен експеримент, анализ на текст, есе на победителя в конкурса за философско есе на етична тема, цитати от Епиктет, Сенека и Марк Аврелий (представители на стоическата философия).


 

Посещение на ученици от XII б и XII в клас в Община Карлово

На 15 ноември 2024 г. ученици от XII б и XII в клас на СУ „Васил Левски“ – Карлово посетиха Община Карлово, където се срещнаха със зам.-кмета г-н Антон Минев и г-жа Милена Ковачева – началник на отдел „Екология, управление на отпадъците, природни ресурси и гори“. Групата беше любезно посрещната в малката зала на Общината. Г-жа Ковачева разказа за процеса на разделно събиране на отпадъците в общината. Тя ни увери, че този процес се регламентира от Закона за управление на отпадъците, който регулира извозването им до сметище. Там те преминават през специална машина за отделяне на ситния пясък, после отпадъкът се прехвърля на поточна линия, където на 8 работни места се разделя ръчно и се пуска в улеи. Следва пресоване и съхранение в депо, а рециклираният отпадък се продава на борса. Разбрахме, че сметището има специален статут и се наблюдава от органите за национална сигурност, както и от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) чрез постоянно видео наблюдение. Процесът по разделно сметосъбиране е регламентиран от Закона за управление на отпадъците. Г-н Минев изрази готовност да ни заведе до сметището, до което достъпът е ограничен поради специалния му статут. Г-н Минев разказа за сметосъбирането в малък германски град, побратимен с Карлово, акцентирайки върху факта, че важен елемент от рециклирането е културата на гражданите и мотивацията им да опазват природата и да ограничат вредното човешко въздействие върху планетата ни. Разбрахме също, че се изисква сериозна организация и от страна на Общината, за да се осъществи разделно сметосъбиране във всяко домакинство. Вдъхновихме се от добрия пример в Германия и си пожелаваме да го приложим и в нашата община в близко бъдеще. Г-н Минев отговори и на въпроси, свързани с междуградския транспорт на ученици, които са навършили 14 години, начина за подаване на жалби и сигнали за нередности и проблеми от компетенцията на Общината.
Повече детайли и информация по темата може да научите в сайта на община Карлово. https://karlovo.bg/section-60-content.html

Състезание по изразително четене

По инициатива на театрална работилница „Мизансцен“ и по повод Деня на четенето в СТЕМ центъра на СУ „Васил Левски“ днес се проведе състезание по изразително четене. Директорът Димитрия Каралова приветства участниците и публиката и прочете любимата детска приказка „Най-хубавото птиче“, недвусмислено внушавайки, че любимото е най-хубавото. Четенето в училище е по задължение, можем да четем и с удоволствие, и с неудоволствие, но най-стойностно е да четем от любов към книгата. Това доказаха 14-те участници в състезанието, чиито изпълнения бяха оценявани от жури в състав: Ангелина Ганчева – председател на Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – гр. Карлово, Мария Василева – зам.-директор и Станка Камбурова – преподавател по български език и литература. Участниците четоха с много вълнение и чувство откъси от баладата „Неразделни“ на Пенчо Славейков и разказа „Косачи“ на Елин Пелин. Представиха и литературна творба по избор. И на конкурс като на конкурс. Журито отличи тримата най-добри четци:
Първа награда: Иван Нанкин от 8в клас
Втора награда: Теодор Гърдев от 9а клас
Трета награда: Борис Нанков от 8 б клас
Но най-голямата награда от днешния конкурс е наградата на четящия човек. Тя няма материален еквивалент, защото невидимо подхранва ума и сърцето. Прави кръгозора на човека по-широк, знанието по-смислено и емоционалния свят по-богат.

Участие в Национална програма „България-образователни маршрути“

През учебната 2023/2024 г. СУ „Васил Левски“, Карлово кандидатства и спечели  участие в Национална програма „България-образователни маршрути“. В модул 1 ,,Образователни маршрути за училищата в страната“ се включиха 190 ученици в 19 групи и 19 ръководители, разпределени в две възрастови групи и две направления.

На 15. и 16. ноември 2024 г.  втората група ученици от гимназиален етап посети гр. София и успешно изпълни целите по Националната програма.

Посетени обекти:

  • Ротондата „Свети Георги“
  • Патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“
  • Народния театър “Иван Вазов”– Истински катарзис изпитаха всички при посещението на театралната постановка “Великденско вино” или обвинения срешу свещенодякон Игнатий Левски и ловешките труженици, отправени от Кръстьо Тотев Никифоров в долнокрайската черква “Света Богородица” от Константин Илиев.
  • Музея „Земята и хората“,
  • Изложбата “Моите будители – фантастични умове” – за успехите на България в международни олимпиади на Моста на влюбените при НДК
  • Национален исторически музей
  • Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“

Учениците показаха внимание към посетените обекти, зряло поведение и направиха отлично впечатление на екскурзоводите.

В края на пътуването  г-жа Каралова, директор на СУ “Васил Левски” благодари на учениците за отговорното поведение по време на  образователната екскурзия.

Има пътувания, които се правят само с един багаж – Сърцето. С тези думи можем да обобщим вълнуващото приключение, преживяно през тези два дни. Посято от зрънце доверие, поливано с всеотдайност и разцъфтяло в приятелство и споделени емоции, това пътуване беше навън и навътре, във видимото и невидимото.