Учебна Компания „Пандора“, СОУ „Васил Левски“, Карлово с награда за „Най-добра презентация“ и номинация за наградата на Съвета на жените в бизнеса „Тайфуни с нежни имена“ на Националното състезание „Най-добра учебна компания на България“, Младежки бизнес форум „Изгряващи звезди“ 2015 г.
Събитието
На 5 юни 2015 г. от 09:00 ч. в Интер Експо Център, София, за седма поредна година, се проведе най-мащабният Младежки бизнес форум „Изгряващи звезди“ на Джуниър Ачийвмънт. Той събра на едно място над 400 ученици, студенти, преподаватели, представители на бизнеса и държавните институции, дипломати и медии. Форумът е финал на програмата „Учебна компания” за ученици и студенти и най-ефективен метод за обучение по предприемачество, както и за възпитаване на предприемачески дух и култура. Събитието е предизвикателство за младите хора, които искат да покажат и реализират своите бизнес идеи – участниците имат възможност да демонстрират своите продукти и услуги на щанд в частта търговско изложение, а в презентационната част представят дейността на компаниите си на сцена пред жури. През учебната 2014/2015 г. в състезанието взеха участие повече от 1400 ученици и 350 студенти от цялата страна, създали 150 учебни компании. На 5 юни 2015 г., най-добрите младежки компании, спечелили регионалните панаири за учебни компании в Русе, Пловдив и Благоевград, представиха своите продукти и услуги и се състезаваха помежду си в различни категории – продукти и услуги в сферите на компютърните и Интернет технологии, високи технологии, мобилни приложения, туризъм, хранително-вкусова индустрия, облекло, дизайн и др.
Наградата
Екипът на УК „Пандора“ достойно представи дейността си и училището на Младежкия бизнес форум. Амбицирани и креативно мислещи млади хора, движени от мотивацията да доказват непрекъснато своята надеждност, нестандартния си творчески подход, стремежа си за израстване, момичетата от „Пандора“ заслужено спечелиха наградата за „Най-добра презентация“ и номинация за наградата на Съвета на жените в бизнеса „Тайфуни с нежни имена“.
Учебна компания „Пандора“
Учебна компания „Пандора“ е създадена в СОУ „Васил Левски“ през септември 2014 г. Основната дейност на фирмата е свързана с вековни български занаяти/ тъкане, плъстене/ и приложни традиции, които по най-непредсказуем начин присъстват и в дворците на най-елитната европейска аристокрация като принц Чарлз, Кралица Беатрикс, музей Албърт, Мик Джагър и много други. Съхраняването на традициите е в нашите ръце и в това да оценим и популяризираме родното и традициите на прадедите ни, за да останат като извор на закрила и живот на българската нация. Тръгнахме от изработването на ръчно тъкани български черги на хоризонтален стан. В процеса на проучването, обучението и в хода на производството ние се убедихме, че можем да съхраним традициите, да не ги оставяме само в музеите и етнографските комплекси, само ако изработваме и предлагаме модерни, атрактивни и с нова визия продукти – от чергите до чанти, торбички, пана, бижута, сувенири и други разнообразни артикули. И ако предадем наученото на други – по-малки и по-големи от нас, като ги вдъхновим в откриването на красотата и непреходността на традициите. По време на работата в Учебната компания ние се научихме на търпимост и последователност, отговорност. Научихме се да признаваме мъдростта и знанията на тия преди нас, да откриваме нови възможности, да бъдем полезни, да печелим. Работата в Учебната компания ни направи екип. В „Пандора“ ние превръщаме древните текстилни занаяти в авангарден стил, който съчетава индивидуален подход, уникални и неповторими идеи, комбинация от интелект и творческа интуиция при реализирането им. Стил, който се продава. Основната ни цел е да надминем очакванията на клиентите, да променяме стереотипа на стандартно изпълнение, да генерираме и изпълняваме оригинални идеи, подтикнати от уникалността на традицията и потребностите на пазара, да сме новатори и модел за подражание. Искаме да предизвикаме нас, хората – да се върнем към красотата на ръчно изработените тъкани, да ги осъвременим, да ги преоткрием и пренесем магията им в домовете си. Така ще внесем в тях уюта на миналото и модерността на бъдещето, неизменно свързани с дългата нишка на вечността.
Пожелаваме още много успехи на момичетата и преподавателя им г-жа С. Бистрашка!