КОЙ Е КАРЛОВЕЦЪТ ПАИСИЙ КАРАВЕЛОВ? ГОВОРЯТ УЧЕНИЦИТЕ ВЯРА ДЗИН И СТОЯН КАЛАМОВ

Снимката е линк към видеото

В подкаста „Карловски сказания“ учениците от 11 А клас при СУ „Васил Левски“ Карлово Вяра Дзин и Стоян Каламов ни разказват за Пайсий Каравелов.

Паисий Каравелов е български свещеник и общественик. Роден е на 20 Април 1891 г. в гр. Карлово и е кръстен със светското име Обрейко Антонов Каравелов. След 2-годишно обучение в Черепишкия манастир получава духовното си име Паисий. Той има трима братя и е най – големият.

Паисий взима участие в Балканската и Междусъюзническата война, както и в Първата световна война, където граната го ранява и той загубва дясното си око. Награден е с орден за храброст, медали и отличия. След войната намира пътя към религията и става свещеник в Сопотската църква «Св. Св. Петър и Павел», където служи до края на живота си.

След като се премества в гр. Сопот, Паисий бива многократно избран за общински съветник. Той председателства сдружението на военните инвалиди в Карловска околия и няколко години е бил член на Върховния съвет на военноинвалидите в София. Едно от най важните му деяния е приносът за ВМЗ Сопот ,като упорито е защитавал идеята „Военната фабрика да бъде построена именно в Сопот.”

Източник: ПБ Новинар

УЧЕНИЧКА ОТ СУ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ“ КАРЛОВО ПРИПОМНЯ КОЯ Е АННА ЛАМБРЕВА

Снимката е линк към видеото

За първата българска околосветска пътешественичка припомня ученичката от 11 А клас при СУ „Васил Левски“ Карлово Кристиана Лалева.

Анна е първата българска околосветска пътешественичка, родена е на 22 февруари 1895 г. в Карлово, в бедно многодетно семейство. Тя среща известни перипетии във връзка с образованието си, но те далеч не я спират да преследва мечтата си. Зарича се, че ще завърши дори спяща на улицата и четяща под фенера, и успява с кураж, всеотдайност и целеустременост. Година и половина учи медицина в София, прибира се да учителства в родния си град, за да издържа семейството си.

През 1922 г. печели чрез конкурс стипендия за Американския колеж в Цариград, където се обучава за медицинска сестра. Тя силно мечтае да стане лекар, но колежът бива закрит; завършва училище за милосърдни сестри и работи в болница край Босфора и благодарение на всеотдайната ѝ работа биват спасени няколко човешки живота, разказва ученичката. Работата ѝ я среща с болен англичанин – господин Тейкън, който се лекува във въпросната болница. Благодарение на навременната ѝ намеса при нощно дежурство Анка спасява живота му и той отново се изправя на крака.

След 5 години Тейкън издирва своята спасителка и я кани в Нова Зеландия да се грижи за болната му дъщеря. Така през март 1928 г. младата жена тръгва на път към другия край на света. Пътуването трае 3 месеца, през което време тя посещава Египет, Индия, Шри Ланка и Австралия. Това са малка част от местата, до които се е докоснала.

Обиколила е 41 страни, но душата и е пуснала коренче в България, в свидното Карлово и тя се връща с още по-силна обич към Родината, припомня Кристиана.

Източник: ПБ Новинар